Počet položek: 0 ks
Celková cena: 0 Kč
Z důvodu dopravní uzavírky ulice Hněvkovského, nebude ve dnech 22.-26.4. možný vjezd do areálu z hlavní ulice. Objízdná trasa v prokliku. Je možné zpoždění expedice paletových zásilek. Děkujeme za pochopení

 

  1. Obecně o saunování
  2. Stavba sauny a dřevo
  3. O saunových kamnech
  4. O páře a parních generátorech
  5. O infrasauně

 

FAQ obecně o saunování       

Je lepší klasická sauna, infrasauna, pára či Bio sauna?

Každá varianta má svoje výhody – infrasauna je nenáročná na údržbu, má rychlý náběh, finská sauna má zase více zdravotních benefitů a variant použití např. Bio saunu, a speciální kategorií je pak parní kabina. Více se dočtete v samostatném článku Finská sauna, infrasauna, pára či bio sauna?

Jak se správně saunovat?

Proces saunování spočívá v ohřívání a v následném ochlazování organismu. Vhodná délka pobytu v sauně je velmi subjektivní – zkrátka dokud je to člověku příjemné. Orientačně se však uvádí patnáct minut. Pro ochlazení je možné se ponořit do chladné vody, osprchovat se studenou vodou, případně v zimním období použít sníh. I zde by si měl každý vybrat sám podle chuti. Více v samostatném článku Jak se správně saunovat.

Jaké jsou účinky sauny?

Saunování má blahodárný vliv na činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů a svalů. Návštěvou sauny prospíváte též své duševní pohodě, kdy dochází k ústupu nervozity či případné migrény. Tělo se více okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, zlepšuje se krevní průtok, vaše kůže může lépe „dýchat“, dochází k  prokrvení končetin. Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány též škodlivé látky. Při pravidelném saunování vám bude pozitivním výsledkem celková otužilost těla a vyšší odolnost proti infekcím. 

Saunování má také příznivý kosmetický účinek, zlepšuje se vláčnost kůže, její svěžest i vzhled. Před vstupem do sauny se nejprve důkladně omyjte mýdlem. Do sauny vstupujte co nejméně oblečení, aby na vás teplota co nejvíce působila, a samozřejmě kvůli vylučování potu. Odložte též veškeré šperky a hodinky. Do sauny je vhodné vzít si praktický saunový kilt, nebo alespoň ručník či  hygienický jednorázový podsedák , na který usednete či se na něj položíte.

Doporučovaná délka saunování je cca 15 minut, pro děti zhruba 5-10 minut, doporučujeme cyklus po ochlazení se vícekrát opakovat. V sauně je od podlahy po strop velký teplotní rozdíl, který může dosahovat až  50°C. Ze začátku je tedy vhodné sednout si níže, avšak ne do absolutní blízkosti kamen.

Pobyt v sauně a jeho délka nemusí být příjemná všem a pokaždé, proto pokud byste se necítili dobře, je lépe saunu opustit a nepřemáhat se. Před odchodem ze sauny chvíli poseďte na nejnižší lavici.  Po saunování je vždy nutné rozehřátý organismus ochladit, aby nedošlo k přehřátí organismu, závratím či omdlení. Více o benefitech sauny v samostatném článku Účinky saunování.

Je nutné po saunování ochlazení v bazénku?

U finské sauny, biosauny či aromasauny ano, jinak hrozí přehřátí organismu. U infrasauny to nutné není, po páře se ochlazení také doporučuje. O tom jak se saunovat najdete v samostatném článku Jak se správně saunovat.

Můžu mít saunu i v malé koupelně? Nebo v paneláku?

Ano, často realizujeme saunu do obývacího pokoje či chodby v panelovém domě, pokud vám dostačuje malá sauna, tak jí můžeme zapojit i přímo do vaší zásuvky na 220V. U větších saun je již nutné zesílit odpovídajícím způsobem jističe a z nich vycházející kabeláž tak, aby se dala sauna zapojit na 380V. Do koupelny, kde je zvýšená vlhkost, jsou vhodné naše koupelnové sauny.

Kolik mě bude stát provoz sauny?

Záleží na velikosti, typu topidla, stylu saunování. Infrakabina se krátce (0-15 minut) rozehřívá a nedosahuje se v ní vysokých teplot, je i nejlevnější na provoz – 1 cyklus vás vyjde průměrně na cca 8-12 Kč.

Průměrně velká, dobře vyrobená a zaizolovaná finská sauna  s kamny na elektřinu - 1 cyklus (30-60 minut vytopení + 4x15 minut saunování) vyjde v nákladech na el. energii  na cca 40-80 Kč.

Stejná finská sauna s kamny na dřevo – zde velmi záleží na ceně dřeva, 1 cyklus cca 0-40 Kč.

Navíc si u všech saun přidejte náklady na občasnou údržbu (čištění sauny, parafinování), u finské sauny nákup aromat na polévání kamen, jednou za pár let výměnu saunových kamenů.

Jaká je údržba sauny? Jak se o ní starat aby mi vydržela dlouho?

Zde je nutné odlišit péči o domácí saunu a o komerční provoz.

Domácí sauna vyžaduje méně údržby než sauna ve stálém zápřahu. Základem je udržovat saunu čistou - pravidelně ji čistit vodou se saunovým čističem. Jednou za čas přijde řada i na hrubý kartáč, pokud jsou nečistoty viditelné, tak i jemné zbroušení sedáků a opěrek.  Jednou za 3 měsíce až za půl roku je dobré celou saunu natřít speciálním parafínem, jež sice o jeden odstín saunové dřevo ztmaví, ale zvýší odolnost dřeva vůči vodě, bakteriím a cizopasným chorobám. 

U komerčního provozu je vhodné použít parafín v sezóně i 2-3x za měsíc. Čištění sauny je pak samozřejmostí každý den po ukončení saunování. 

Pro stažení souboru prosím zadejte:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná
Zavřít