Srubové sauny

Sauna.cz  ›  Sauny  ›  Venkovní  ›  Srubové sauny

Srubové sauny jsou ručně vyráběné stavby z bezchybné kulatiny. Kvalitní dřevo si zachovává dobré izolační vlastnosti a svou přírodní křivost. Po obvodu kmene zůstávají krásné, nenarušené letokruhy. Oproti trámu čtvercového průřezu si kulatina uchová vyšší životnost. Účinek saunování se ve srubu nijak neliší od interiérových saun, prostor je ale mnohem více provoněn finským smrkem, ze kterého se sruby tradičně vyrábějí. Pokud jsou prostory pro stavbu připraveny, celá konstrukce zabere většinou pouhé dva dny.

V naší nabídce je také srub Harvia Kelo ze dřeva Kelo, který je skvostem mezi všemi saunami – toto dřevo je jedno z nejkvalitnějších a nejvzácnějších na světě. Existují dva typy těchto dřevin. První, tradičně nazývaný jako Kelo, pochází z lesů na úrovni severního polárního kruhu. Strom se dožívá zhruba 100 až 300 let. Kvůli tvrdým klimatickým podmínkám roste dřevina velmi pomalu – díky tomu je dřevo velmi husté a odolné. Když strom zemře, nerozpadne se, ale zůstane stát v lese, zatímco všechny jeho větve a kůra odpadají. Po stovkách let zůstane dřevo dokonale suché, vytvrzené, s naprosto ideálními vlastnostmi pro tradiční finskou saunu. 

Druhým typem je tzv. sub-wood. Získává se ze stromů, které se potopily na dna jezer a řek, kde zůstaly po mnoho let. Výsledkem jsou opět vlastnosti, které se skvěle hodí pro sauny. Důležité je, že dřevo již dále nepracuje a odolává změnám teplot i vlhkosti.

Dostupné Kelo dřeviny rychle mizí, za posledních 20 let byla vytěžena celá polovina nalezišť. Protože nové kusy přibývají extrémně pomalu, Kelo sauny zůstanou navždy výrazným unikátem. V České republice jsou tyto Kelo sruby pouze čtyři. Kelo sruby jsou specifické pro finské Laponsko, kde je již stovky let vyrábí tamější zruční řemeslníci. Každý srub má svůj unikátní charakter, který se s přibývajícími lety pouze prohlubuje. Srub je mnohem odolnější než jakákoliv cihlová stavba.

Filtrování:


Cena

Řazení produktů

Certifikované obchodní podmínky dTest