Účinky saunování

8 překvapivých benefitů finské sauny

Saunování si v posledních desetiletí získává velkou oblibu po celém světě a důvody jsou nasnadě – spousta skvělých účinků finské sauny. Některé z nich jsou známé, jiné vás asi překvapí.

 

1. Více sociálních kontaktů

Sauna je skvělé místo pro schůzky (pokud ovšem nemáte malou saunu pro 1 člověka). V prohřívárně jsou lidé příjemně zklidnění a uvolnění, naladěni na jakékoliv téma. Pokud vás navíc váš společník začne nudit, vždy se můžete vymluvit na horko a saunu urychleně opustit.

2. Zbavte se toxinů

Pravděpodobně ten nejznámější příznivý efekt sauny. V horku sauny dochází k silnému pocení, díky čemuž se z těla vyplaví velké množství škodlivých látek. Pro tělo se jedná o ten nejpřirozenější způsob jak se pročistit – oproti například různým antioxidačním tabletkám.

3. Hubnutí v sauně

Pobyt v sauně je pro tělo náročný. Výrazně se zvyšuje aktivita srdce, organismus navíc musí ochlazovat vnitřní orgány, u kterých je třeba udržovat stabilní teplotu. Všechny tyto procesy spotřebovávají výrazné množství energie, článek v prestižním vědeckém časopise Americké medicínské asociace uvádí, že se jedná až o 600 kalorií za půl hodiny.

4. Posilnění imunitního systému

Už jste někdy slyšeli o nemocném Vikingovi? My také ne. Nepochybně jedním z možných vysvětlení je, že finská sauna zvyšuje množství bílých krvinek v krvi. Pozitivní je také otužování po saunování, které je osvědčenou prevencí proti nachlazení.

5. Lepší sportovní výkony

Pokud chodíte do sauny často, vaše tělo si na zvýšené teploty postupně zvykne. Při zvýšené fyzické zátěži, například při sportu, pak nebudete pociťovat takovou únavu, jelikož organismu horko už nebude tolik vadit. Ne náhodou se tým HC Kometa Brno stal vicemistrem české extraligy ihned po instalaci naší sauny Harvia Legend.

6. Zdravé vlasy

Pokud chcete ušetřit za drahé přípravky na vlasy s roztodivným složením a dáváte přednost jednoduchým, přírodním procesům, finská sauna je pro vaše vlasy to pravé. V teple sauny se aktivují mazové žlázy, které vzhledu vlasů silně prospívají.

7. Příjemná regenerace

Sauny často najdete ve fitness centrech, což má svůj důvod. Tělo reaguje na teplo zrychlením srdeční činnosti, což vede k většímu zásobování unavených svalů živinami v krvi. Regenerace po sportu je tak mnohem rychlejší.

8. Zdravější kůže

Sauna významně prospívá zdraví kůže. Vyplavují se z ní odpadní látky a zvyšuje se tvorba kolagenu, který kůži vypíná. Dochází také k rychlejšímu odstranění mrtvých kožních buněk. Vzhled i zdraví vaší kůže navíc můžete podpořit přírodními medy, peelingy či dalšími šetrnými prostředky, které intenzivně pronikají do kůže a tam účinkují právě díky sauně. 

 

Blahodárné účinky finské sauny jsou rozmanité a tento výčet rozhodně není kompletní. Jsme si jistí, že při osobní návštěvě sauny najdete mnoho dalších účinků, které jsme my opomněli. O účincích infrasauny, která je k tělu šetrnější, si můžete přečíst zde.

Certifikované obchodní podmínky dTest