Druhy saun

Sauna.cz  ›  Poradna  ›  Aktuality  ›  Druhy saun

Co je to sauna? A saunování?

Sauna je tradičně malá, dobře izolovaná místnost, jejíž stěny jsou obkládány dřevěnými palubkami. Nejdůležitější částí moderních saun jsou většinou kamna, která vyhřívají daný prostor. Uvnitř sauny jsou také lavice, určené k sezení či ležení. 

Proces saunování spočívá v ohřívání a v následném ochlazování organismu. Vhodná délka pobytu v sauně je velmi subjektivní – zkrátka dokud je to člověku příjemné. Orientačně se však uvádí patnáct minut. Pro ochlazení je možné se ponořit do chladné vody, osprchovat se studenou vodou, případně v zimním období použít sníh. I zde by si měl každý vybrat sám podle chuti. Více si o zásadách saunování můžete přečíst zde.

Saunování působí blahodárně na psychiku člověka i na jeho fyzické zdraví.  Díky působení vysokých teplot se uvolňují svaly, zlepšuje se cirkulace krve, což příznivě působí na oběhový systém. V sauně se zmírňuje únava a dostavuje se pocit uvolnění. Díky intenzivnímu pocení se z organismu zrychleně vyplavují škodliviny, což podporuje regeneraci těla. Pokud vás zajímají další účinky, přečtete si o 8 překvapivých benefitech finské sauny, případně 6 nejlepších účincích infrasauny.

První písemné zmínky o sauně pochází již z jedenáctého století, pravděpodobně je ale mnohem starší. O zajímavé historii parní sauny, která je starší než 5000 let,  si můžete přečíst zde. Během tisíciletí vzniklo několik druhů saun. Nejmodernějším typem jsou infrasauny.

Druhy saun

Suchá sauna

Jedná se o typicky řešenou saunu. V sauně jsou dřevěné obklady a lavice. Na její vytápění se používají jak kamna na dřevo, tak i elektrická. Sauna se vytápí na teplotu 90 °C a relativní vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 10 – 15 %.

Finská sauna

Finská sauna je opět vybavena dřevěnými obklady a dřevěnými lavicemi. Na vytápění se používají kamna, která lze polévat vodou. Kamna jsou pro tento účel vybaveny lávovými kameny. Sauna je vyhřívána na teplotu 70 °C a vlhkost vzduchu je závislá na tom, jak intenzivně se kameny polévají.

Bio sauna

Je také obkládaná dřevem. Vytápí se kamny s výparníkem, která umí udržovat stálou teplotu kolem 60 °C a řídit vlhkost v sauně, která se pohybuje mezi 30 - 60 %. Bio sauna je specifická tím, že se vlhkost vzduchu udržuje na stejné hodnotě.

Parní sauna

Parní sauna je také výborně izolována, ale obklady stěn jsou dlaždičkové či mozaikové. Stejným způsobem jsou řešeny i lavice. Není zde tak vysoká teplota, pohybuje se kolem 45 °C, ale vlhkost vzduchu je téměř 100 %. Lázeň je vytvářena parním generátorem, který se nachází vně sauny. Pára je do sauny přiváděna pomocí parovodu, který ústí uvnitř sauny.

Infrasauna

Interiér infrasauny je dřevěný a na stěnách jsou umístěny zářiče. Zářiče produkují dlouhovlnné infračervené záření, které proniká do tělních tkání až do hloubky 4 centimetry. V infrasauně se teplota pohybuje mezi 45 – 60 °C.

Certifikované obchodní podmínky dTest