Počet položek: 0 ks
Celková cena: 0 Kč
Z důvodu dopravní uzavírky ulice Hněvkovského, nebude ve dnech 22.-26.4. možný vjezd do areálu z hlavní ulice. Objízdná trasa v prokliku. Je možné zpoždění expedice paletových zásilek. Děkujeme za pochopení

Dřevo Thermowood

Sauna.cz  ›  Blog  ›  Dřevo Thermowood

Z každého dřeva šampion - úprava Thermowood

Tepelná úprava dřeva na průmyslové úrovni pod obchodním označením ThermoWood® byla rozvinuta v devadesátých letech 20. století ve Finském výzkumném centru VTT ve spolupráci s finským dřevařským průmyslem. Dřevo vyráběné tímto tepelným procesem má nesporné výhody oproti běžným i exotickým dřevinám.

 

 

Podstata této úpravy spočívá v tom, že se každá jednotlivá palubka vloží do velkého autoklávu, kde dochází bez jakýchkoliv chemikálií k prudkému zahřátí dřeva horkou parou. Vlivem této páry dochází ke změně vnitřní struktury a také ke změně fyzikálních vlastností. Změna ve vlastnostech je způsobena především tepelnou degradací celulózy, ligninu a hemicelulózy (řetězců cukrů). Díky vytěsnění těchto několika vyluhovatelných složek obsahuje ThermoWood® více „vzduchu“ a tím má lepší tepelně izolační 

vlastnosti. Objemová hmotnost materiáluThermoWood® z finské borovice je cca 390 - 450 kg/m3 (tepelně neošetřená na vzduchu sušená finská borovice má cca 520 kg/m3). Tvrdost dřeva při tepelné úpravě mírně stoupá, avšak jeho pevnost se naopak mírně snižuje. Tyto změny jsou ale spíše zanedbatelné.

Materiál ThermoWood® je rozměrově a tvarově stabilnější v podmínkách běžné proměnlivé vlhkosti s dobrou redukcí všech vnitřních napětí a trvalých i dočasných rozměrových a tvarových změn. Těmito změnami je myšleno následné praskání nebo tvarové zakřivení, zkroucení nebo prohnutí. Dle výsledků testů je prohnutí u materiálu ThermoWood® sníženo až o 90 % oproti totožnému tepelně neošetřenému materiálu. Lepší rozměrová a tvarová stálost výrobků je dosažena  snížením nasákavosti dřeva. Absorpce vlhkosti materiálu ThermoWood® je snížena o 30 - 50 %.

Stav rovnováhy vlhkosti tepelně upraveného dřeva je díky nízké absorpci natolik snížený, že při teplotě okolního vzduchu 20ºC a při jeho relativní vlhkosti okolo 65% je rovnovážná vlhkost materiálu ThermoWood® pouze okolo 6 %. Pokud relativní vlhkost stoupne na 80 %, rovnovážná vlhkost dřeva ThermoWood® je stále jen okolo 8 %. Tím si dřevo zachovává velice dobrou rozměrovou stálost a značně se sníží pohyby materiálu způsobené vlhkostí, což přináší svá pozitiva (povrch ThermoWood® tolik nepraská, životnost povrchové úpravy je delší atd.).

Z materiálu ThermoWood® je úpravou při vysoké teplotě odstraněna naprostá většina pryskyřice, na povrchu výrobků se tedy nevyskytuje roněná nebo vyteklá pryskyřice, ani naplněné smolníky. Rozkladem hemicelulózy se navíc odstraní látky vyživující dřevokazné houby.

U materiálu ThermoWood® dochází ke zlepšení tepelně izolačních vlastností dřeva a také ke snížení tepelné vodivosti dřeva (o zhruba 20 – 25 %). Je proto ideální ho využít na stavbu lavic, opěrek, ale i obložení v sauně - dřevo se nerozpálí tolik jako běžné dřeviny.

Úpravou ThermoWood® je pozměněna celá hmota dřeva, nikoliv jen povrch, a v důsledku tepelného procesu dřevo o 3-6 odstínů ztmavne do karamelově hnědé barvy v celém řezu. Postupem času a intenzivním saunováním dochází k šednutí dřeva a chytání patiny, avšak jen na povrchu dřeva, takže můžete narozdíl od namořených dřev původní barvu obnovovat libovolně často, ať už speciálními čističi do sauny, či manuálním zbroušením. Dřevo je zkrátka v celém objemu stejně tmavé.

I na ThermoWood® lze aplikovat saunový parafín, který dále zlepšuje vlastnosti dřeva a prodlužuje jeho životnost.

Zlepšené vlastnosti dřeva ThermoWood® získané tepelnou úpravou zůstávají neměnné po celou dobu jeho životnosti. Materiál ThermoWood®je naprosto ekologický materiál, který se vyznačuje svou významně prodlouženou životností, která je udávána bez jakéhokoliv následného ošetření na minimálně 30 let.

A co koupit za druh termodřeva? to už necháme na vás, v této úpravě nabízíme např. finský smrk, olši, osiku, abachi, borovici, lípu, či topol. Přečíst si o rozdílech mezi dřevy můžete například v samostatném článku Dřevo v sauně.

Pro stažení souboru prosím zadejte:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná
Zavřít