Počet položek: 0 ks
Celková cena: 0 Kč
Z důvodu dopravní uzavírky ulice Hněvkovského, nebude ve dnech 22.-26.4. možný vjezd do areálu z hlavní ulice. Objízdná trasa v prokliku. Je možné zpoždění expedice paletových zásilek. Děkujeme za pochopení

Parní lázeň

Sauna.cz  ›  Blog  ›  Parní lázeň

Parní sauna, její historie a účinky

- Touha odpočívat v příjemném prostředí provází lidstvo od počátků. Existují doklady o tom, že parní sauny existovaly v různých podobách v některých významných kulturách už v době bronzové, tedy zhruba před 5 000 lety. Pozůstatky nejstarších parních lázních byly objeveny na území dnešního Pákistánu, v údolí Indu. Možnost relaxovat a socializovat se ale využívali i američtí Indiáni, Římané, ale i Japonci v domcích zvaných onsen za využití horkých termálních pramenů.

Pára v různých kulturách – očista, inspirace, prestiž

Je možné, že jedny z nejvýznamnějších děl západní filozofie vznikaly v řeckých saunách. Velkým fanouškem parní lázně byl údajně i básník Homér. Skutečně monumentální lázně se ale poprvé objevily až v římské říši. Římané se jako obvykle nespokojili s pouhým kopírováním řecké verze „páry“ a začali budovat velké komplexy plné mramoru.

V tradičně skromnější japonské kultuře se stavěly domky okolo horkých pramenů. Může překvapit, že Japonci, kteří jsou známí pro svoji uctivost a slušnost, se až do příchodu Evropanů v 19. století saunovali ve společných saunách. Tehdejší prudérní evropskou morálku ale přijali, načež zavedli rozdělené sauny pro muže a ženy.

Svoji stopu zanechali Evropané i v saunových rituálech Aztéků a Mayů, kteří začali používat saunu zhruba ve stejné době jako Římané. Původní americké kultury si oblíbili parní saunu nejen pro její blahodárné účinky na tělo a duši, ale i k využití při různých obřadních rituálech. Právě to tehdejší misionáře děsilo, a tak tyto praktiky jednoduše zakázali.  

Velice známé jsou také turecké parní lázně. V této významné islámské kultuře má parní sauna nenahraditelné místo. Pro bohaté rodiny bylo ukázkou prestiže, pokud takové zařízení podporovali. V řadě rituálů byla také symbolem očištění – lidé, kteří se vraceli z vězení, ti, kteří se uzdravili po závažné nemoci nebo se vrátili z dlouhé cesty – ti všichni navštívili parní lázeň na znamení nového začátku.

Účinky parní sauny

Parní sauna je většinou vyhřívaná na zhruba 40 – 45 °C, důležitější je ale vlhkost, která dosahuje až 100 %.

Stejně jako u finské sauny, o jejíž benefitech si můžete přečíst zde, je u páry důležitý efekt pocení a celkového prohřátí těla. Z těla se vyplavují škodliviny, tiší se bolest svalů a kloubů. Pocení přispívá i ke zdravému vzhledu pokožky. Parní sauna také pomáhá při léčbě revmatismu, zánětu průdušek nebo astmatu.

Aromaterapie

Léčebné účinky také můžeme posílit pomocí různých esenciálních olejů, které místnost krásně provoní. Velice oblíbený je eukalyptus, který je zvláště vhodný při „mírných“ onemocněních horních dýchacích cest jako jen například rýma. Pro zklidnění úzkostí se používá levandule, která člověka příjemně zklidní. Pro mobilizaci energie je skvělý mentol. Pro zmírnění bolesti kloubů a při artritidě se používá růže.

Pro stažení souboru prosím zadejte:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná
Zavřít