Počet položek: 0 ks
Celková cena: 0 Kč
Z důvodu dopravní uzavírky ulice Hněvkovského, nebude ve dnech 22.-26.4. možný vjezd do areálu z hlavní ulice. Objízdná trasa v prokliku. Je možné zpoždění expedice paletových zásilek. Děkujeme za pochopení

Finská sauna, infrasauna, pára či bio sauna?

O léčebných a relaxačních účincích saunování není pochyb. Vždyť teplovzdušné lázně znal s nejvyšší pravděpodobností už pračlověk v mladší době kamenné. Známé jsou i římské lázně v Pompejích a vykopávky kamenných van v Řecku. O zajímavé historii parní sauny, která je starší než 5000 let,  si můžete přečíst ve článku Parní Lázeň. S výběrem saun se ale naši předci trápit příliš nemuseli, k dispozici měli pouze jednu variantu. Jelikož na dnešním trhu je situace mírně komplikovanější, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled porovnávající tradiční finskou saunu a novější infrasaunu.

 

Čím se liší finská sauna, infrasauna, parní kabina a biosauna?

 

Finská sauna

Kabina je vyrobená z odolného dřeva s elektrickými kamny, případně kamny na dřevo. Ve finské sauně jsou také kameny, které se polévají vodou pro zvýšení vlhkosti v sauně. Mezi oblíbené doplňky patří rohože, ochlazovací káď, teploměr s vlhkoměrem a saunová svítidla.

Saunování ve finské sauně je intenzivnější a pro tělo náročnější – teplota ve finských saunách dosahuje od 60 do 110 °C. I proto je vhodné být v sauně kratší dobu a poté se rychle zchladit ve studené vodě. Finská sauna však přináší více zdravotních výhod než infrakabina. Vaše tělo se ve vysoké teplotě nejdříve začne potit, poté intenzivně potit, a jelikož ani intenzivní pocení tělo dostečně neochlazuje, zvýší se vaše tělesná teplota o jeden stupeň na cca 38 °C, což dá mozku signál, aby začal uvolňovat specifické protilátky a hormony, jež se normálně aktivují pouze, když jste nemocní. Ve vašem těle tak začínají probíhat ozdravné procesy. Dále je potvrzeno, že Saunování prospívá srdci. Na druhou stranu finská sauna není určená pro osoby s vážnějším onemocněním srdce či osoby nakažené virózou, více ve článku Sauna a nachlazení.  Další výhodou finské sauny je jiná atmosféra. Praskající oheň a světlo plamenů na stěně sauny dokáže lidskou mysl naladit příjemněji než neviditelný svit infrazářičů. O benefitech saunování se více můžete dočíst ve článku Účinky saunování.

Infrasauna

Pro tvorbu tepla a regeneraci organismu se využívá účinků infračerveného záření (to nemá nic společného s UV zářením, které způsobuje např. spálení kůže při opalování). Díky tomu, že okolní vzduch není téměř zahříván, je pobyt v infrasauně snesitelný i pro osoby, kterým se v klasických saunách špatně dýchá, případně mají různé kardiovaskulární potíže. Proto jsou infrasauny oblíbené pro různé léčebné kúry. Teplota v infrakabině nepřesáhne 50 °C, takže vaše tělo se nezahřeje na 38 °C a nezačnou v něm probíhat ozdravné procesy a tvorba specifických ozdravných látek, má však jiné výhody.   

Infračervené záření proniká do hloubky epidermu - pokožky do hloubky maximálně několika cm. Díky specifickým vlastnostem záření je lidská pokožka schopna absorbovat až 93% infračerveného záření, které se k ní dostane. Pokožka poté teplo rozvádí do vnitřních částí těla a pomáhá tak prohřívat a uvolňovat svaly. Zbývající energie, odražená od pokožky, zahřívá vzduch – ten má v infrasauně relativně nízkou teplotu okolo 30-50 °C. Díky tomu je možné být v sauně zhruba 30-45 minut bez přestávky. Více o účincích infrazáření v samostatném článku Infračervené záření z pohledu lékaře.

Pokud chceme pouze prohřát svaly, je možné kabinu používat i s otevřenými dveřmi. Výrazně tak snížíme tvorbu potu. To je vhodné například před svalovým strečinkem, posilováním, běháním atd.

Parní kabina

V případě parní sauny, někdy nazývané Turecké lázně či Hammam, se o blahodárné teplo a vlhkost stará generátor páry, parní kabina tak musí být dokonale zaizolovaná a odolná vlhkosti, skládá se z různých stavebních materiálů a obkládá většinou mozaikovou dlažbou, náklady na její stavbu jsou tudíž výrazně dražší než u jiných typů saun. 

Jelikož tryska, umístěná ve spodní části, vpouští do kabiny pouze páru (tedy 100% vlhkost), teplota v páře by neměla překročit 50°C, aby nedošlo k opaření člověka. Více o účincích parní lázně se dozvíte ve článku Unikátní účinky parní sauny.

Bio sauna 

Čím dál častěji proniká do saunového světa pojem Bio sauna. Jedná se o v podstatě klasickou finskou saunu, s dřevěnou konstrukcí a saunovým topidlem, avšak teplota v Biosauně je nižší, pohybuje se kolem 60-70°C, a naopak vlhkost je v sauně vyšší, obvykle 60-80%, a hlavně je vzduch provoněn vonnými silicemi, ať už ze saunových aromat, éterických olejů, z přírodních bylin či listnatých větví v blízkosti topidla (u nich si dejte velký pozor na riziko požáru). Takto obohacený vzduch zajistí zdraví velmi prospěšnou kombinaci příjemného tepla a léčivé vlhkosti, která je ideální pro vaší pokožku i plíce. 

Pro tyto potřeby byla vyvinuta speciální topidla, obvykle obsahující přední nádrž na vodu a kalíšky na aromata, či dodatečný systém dávkování vlhkosti.

Díky speciální řídící jednotce je navíc vlhkost a teplota rovnoměrná a stabilní. Jednotka navíc zaručí, aby se saunující neopařil, neboť nedovolí v sauně vytvořit prostředí extrémní teploty a vlhkosti, které by součtem přesáhly 140 bodů (takže můžete mít např. teplotu 80°C a 60% vlhkost, či naopak 45°C, ale 95% vlhkost). 

Saunová topidla určená pro Bio sauny naleznete ZDE, řídící jednotky ZDE.

 

Doba nutná k ohřevu saun

Infrasauna či parní kabina je připravená během 5-10 minut, nahřátí finské sauny trvá (dle výkonu kamen, venkovní/vnitřní sauně a kvalitě výroby a izolace) 30-90 minut. Elektrická topidla však lze zapnout na dálku prostřednictvím SMS.

Biosauna se nachází časově někde mezi tím, záleží na kombinaci teploty a vlhosti.

 

 
 
Pro stažení souboru prosím zadejte:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná
Zavřít